Wyrażenie informatyk nie bez znaczenia znalazło się w temacie. To dlatego, że światek informatyczny jest już tak złożony, że dla wielu osób niekoniecznie go znających jest pojęciem uniwersalnym i zrozumiałym.
Przed tymi rozważaniami należy też uściślić, że „dobry informatyk” w firmie to osoba, która:
- pod względem zawodowym zna doskonale swoje rzemiosło
- dąży nieustanie do poszerzania swojej wiedzy
- jest otwarta na nowe technologie i trendy zachodzące w sektorze IT
- wykazuje dużą umiejętność tworzenia lub wdrażania rozwiązań informatycznych
- potrafi sprostać rozwiązaniom, których nie zna
- ma wizje rozwoju firmy w określonych ramach informatycznych
- uwzględnia potrzeby firmy podejmując wyważone i ekonomicznie decyzje w zakresie doboru elementów informatycznych
- zna doskonale strukturę organizacyjną firmy oraz ich zakresy obowiązków
- zna co najmniej w stopniu podstawowym merytoryczny zakres pracy i działań na innych stanowiskach
- zna co najmniej w stopniu podstawowym prawo w zakresie praw autorskich, licencjonowania, usług itp.
- rozsądnie, z uwzględnieniem prawa, tworzy i kreuje zasady polityki bezpieczeństwa w systemie informatycznym
- jest wręcz pedantyczna w swoich działaniach
- jest komunikatywna
- jest dyspozycyjna
- musi być stanowcza w podejmowaniu decyzji.
Od „dobrego informatyka” nie trzeba oczekiwać , że będzie osobą, która:
- wygrywa konkursy na najsympatyczniejszego pracownika
- bez analizy przytakuje wszystkim decyzjom szefa
- dokona cudów.
Taka osoba to nikt inny jak zaufana nieoficjalna „prawa ręka” szefa, alfa i omega od wszystkiego! Partner w zakresie rozwoju firmy, w niektórych przypadkach nawet decydent. Traktujący swoje miejsce pracy jako powołanie.
Czy można zatrudnić dobrego informatyka?
Rzadko się to zdarza od razu. Pomijam przypadki przechodzenia informatyka z firmy do firmy o takim samym profilu. Informatyk poznaje najpierw warunki pracy, nabywa wiedzę w zakresie możliwości i funkcjonowania firmy. Często nowo przyjęty informatyk poświęca swój początkowy czas zatrudnienia na tzw. robienie porządków. Niejednokrotnie jest to z korzyścią obopólną dla informatyka, ale i dla pracodawcy, czy też dla użytkowników systemu (mimo przejściowych problemów). Informatyk poznaje strukturę firmy i stanowiska pracy, zapoznaje się z dostępnym sprzętem i oprogramowaniem. Pracodawca z czasem zyskuje doświadczonego informatyka. Z końcem okresu czasowego zatrudnienia pracodawca powinien wymagać od informatyka raportu z zakresu wykonanych prac. To może też pomóc mu w ocenie jego przydatność.
Oczywiście najważniejszą kartą przetargową w zatrudnieniu dobrego informatyka jest wysoka pensja. Obecnie waha się ona w granicach od 5 do 8 tyś.zł/miesięcznie i jest wprost proporcjonalna do wielkości i możliwości finansowych firmy.
Gorzej, gdy firmy nie stać na wypłacanie gwarantowanej wysokiej pensji. Wtedy też, pracodawca może posiłkować się innymi dostępnymi środkami, które doprowadzą informatyka do głębszej analizy w sytuacji chęci zmiany miejsca pracy.
Możliwości jest wiele, począwszy od:
- finansowego premiowania uzależnionego między innymi od zysków firmy (oprócz zbiorowego premiowania pracowników indywidualne nagrody finansowe, nagrody w postaci właściwych gadżetów itp.)
- uzyskania dostępu do służbowego auta lub rozliczenie kilometrówki
- uzyskania dostępu do służbowego telefonu komórkowego lub zwrotu kosztów prywatnego
- dostępu do zawodowych szkoleń (zazwyczaj wybieranych przez informatyka, ale finansowanych przez firmę)
- zwrotu kosztów organizacji wczasów rodzinnych
- minimalizowanie stresujących warunków pracy
a kończąc na:
- uznaniu zasług dla firmy (pisemnych podziękowań i pochwał np. za kreatywność, innowacje, pomysły racjonalizatorskie itp.)
- ubezpieczeniach i leczeniu finansowanych przez firmę
- ruchomego czasu pracy
- posiłkach firmowych.
Powyższe rozważania można właściwie stosować do wszystkich grup pracowniczych niekoniecznie informatyków. Pracowników z wyraźnie wyższymi możliwościami należy doceniać i odpowiednio motywować. Generalnie tak wyglądać powinny relacje między pracodawcą, a pracownikiem w normalnie prosperujących i szanujących się firmach.
Informatyk firmowy może zająć się sprawami strategicznymi dla firmy a nie tracić czas na bieżącą obsługę pracowników, użytkowników. Opieka nad infrastrukturą informatyczną w firmie to lwia część zadań etatowego informatyka. Taniej dla firmy zlecić usługi informatyczne zewnętrznej firmie outsourcingowej IT, która zapewni ciągłość działania biznesu.
W pracy informatyka liczy się wysoka etyka pracy i wartości moralne którymi kieruje się w życiu zawodowym.Warto wybierać firmy informatyczne zapewniające poufność i uwzględniające w swojej pracy najlepsze praktyki światowe w zakresie IT.
Firma outsourcingu informatycznego nie potrzebuje posiłków czy karnetów na basen, swoje zobowiązania wobec klienta wypełnia zgodnie z zapisami SLA w umowie na świadczenie usług informatycznych:-)
Życzę sobie i Tobie takich normalnych warunków pracy!
Na marginesie myślę, że między wierszami jeszcze byś z chęcią coś dopisać 🙂