Wielokrotnie pytano mnie w jaki sposób zabezpieczyć komputer przed różnymi zagrożeniami. Nie mam recepty ani programu rozwiązującego całkowicie ten problem. Systemy operacyjne i programy użytkowe są bardzo złożone i zmienne, a techniki powodujące ich zniszczenie, czy też włamania do nich są różnorodne. Mimo dobrodziejstwa, które daje nam internet, z całą pewnością powodują również, że jesteśmy bardziej narażeni na takie ataki.
Podstawowymi zagrożeniami naszych komputerów są inni ludzie, którzy piszą programy niejednokrotnie wykorzystując słabość naszych systemów, technologii oraz świadomość użytkownika. Przed robakami, wirusami, spywarami, adwarami, trojanami, spamem, backdoorami, phishingiem, botami, można się zabezpieczać innymi programami, wprawdzie nie w 100%, ale możemy jednak zminimalizować ich działanie. Tak więc mamy system, zagrożenia, potem dopiero zabezpieczenia, a następnie znowu zagrożenia unieszkodliwiające zabezpieczenia itd. Jest to nieustanna walka, można by rzec dobra ze złem. Do tego musimy się przyzwyczaić lub uprawiać rolę haczką i to też może być niebezpieczne 🙂 !
Kolejnym zagrożeniem mogą być metody socjotechniczne. Temat bardzo ciekawy i rozległy, niekoniecznie związany z oprogramowaniem. Chodzi tutaj bardziej o zachowania użytkownika oraz jego iloraz świadomości i inteligencji. Przykładem może być sugestia, że białe to czarne, co w pierwszej chwili może wydawać się być prawdą. Dzięki takim metodom można zdobyć ogromną ilość informacji. Tu niestety programiści od zagrożeń wiele nie pomogą :). Obserwując rozwój oprogramowania mogę śmiało stwierdzić, że zmierzmy bardzo szybko w kierunku tych zagrożeń! Otóż, zbyt lekceważąco i bezgranicznie ufamy programom zabezpieczającym i systemom rozwiązującym za nas problemy. Kształtowana jest przez to nasza świadomość, którą będzie można wykorzystać. Myślę, że jest to mało dostrzegany problem przez wielkie korporacje programistyczne lub jest to działanie celowe.
Użytkownicy systemów nie śledzący i nie interesujący się tymi zagadnieniami narażeni są na powyższe zagrożenia, jednocześnie nie ma co się dziwić. Trudno jest oczekiwać byśmy poznawali ciągle rozwijające się niebezpieczeństwa.
Mama mówiła: nie wkładaj ręki do ognia. Często tej ręki nie można nawet wyciągnąć, bo ją ktoś może przetrącić, a właściwie to raz można, a raz nie. No kto to ma wiedzieć? Tego żadna mama nam nie powie, nawet super niania 🙂 !
Nad tymi problemami pracują specjaliści przygotowujący nam takie zabezpieczenia i im musimy ufać, wcale nie znaczy bezgranicznie. W firmach nad bezpieczeństwem czuwają administratorzy, natomiast jak zabezpieczyć się w domu? Na rynku jest dostępna ogromna ilość programów zabezpieczających. Większość z nazw rozpoczyna się od Internet Security. Już sama nazwa wskazuje zagrożenie. Dobrym rozwiązaniem, ale kłopotliwym jest stosowanie programów kilku firm.
Ponieważ domowe budżety nie wytrzymują stałego inwestowania w tego typu rozwiązania, chciałbym przedstawić, może nawet zareklamować, kilka programów DARMOWYCH do użytku domowego, które z powodzeniem zabezpieczą nasz system. Pamiętaj przeczytać licencję.
Aby zadziałało Twoje zabezpieczenie wskazane jest spełnienie kilku warunków:
- bios – ustawiony start systemu z dysku twardego
- legalne oprogramowania – pewny nośnik, dostęp do aktualizacji, pomoc itp.
- aktualizacja systemu operacyjnego – ważne, aby wgrać aktualizację oprogramowania, gdzie znaleziono błędy lub dziury, często mamy również dostęp do nowych rozwiązań (może bezpieczniejszych)
- program antywirusowy – np. darmowy avast! 4 Home Edition w polskiej wersji językowej http://www.avast.com/
- program antyspywarowy – np. darmowy Spybot Search – Destroy w polskiej wersji językowej http://www.spybot.info/
- program antyspamowy – np. darmowy Milo Spam Killer w polskiej wersji językowej http://www.bbproject.net/
- zapora systemowa – np. darmowy Free Zone Alarm w angielskiej wersji językowej http://www.zonelabs.com/
- hasła na konta – bezwzględnie załóż na konta hasła
- konto użytkownika – utwórz konto z prawami użytkownika i na nim pracuj, to może być trudne rozwiązanie dla początkujących użytkowników
- wyłączone zdalne zarządzanie – wyłącz wszelką możliwą pomoc zdalną, czy też zdalne pulpity itp.
- nieznajomi – nie udostępniaj swoich haseł oraz komputera nieznajomym
Oczywiście po pobraniu i zainstalowaniu oprogramowania należy je zaktualizować, dograć najnowsze definicje wirusów itp., po czym możemy przeskanować nasz system.
Powodzenia
Brak odpowiedzi (jeszcze)
RSS dla komentarzy do tego wpisu.