Ułatwiając innym zrozumienie działania systemów informatycznych, często posługuję się metodą porównania ich do świata rzeczywistego.
Można znaleźć wiele podobieństw między codziennym rzeczywistym życiem, a systemami informatycznymi. Są one niczym innym jak ich odzwierciedleniem, gdyż tworząc oprogramowanie i systemy, myślimy dokładnie tak samo, jak w codziennym życiu tylko, że informatycznie.
Dzięki przyrównywaniu ich w bardzo prosty sposób przekazujemy sens zagadnień informatycznych osobom, które nie koniecznie zaraz chcą być specjalistami branży IT (Information Technology – Technologia informacyjna), ale chcą poznać ich ogólne działanie. Wzbogacając w ten sposób świadomość użytkownika umożliwiamy mu postrzegać inaczej świat informatycznych zawiłości tzn. normalnie i bez obaw, wykazując jednocześnie, że nie jest tak źle z ich wiedzą jak sami sądzą. Jest właściwie tylko jeden warunek, aby słuchacz nie „zamknął się” przed przekazaniem treści. Musi jak zwykle chcieć! Nie bez znaczenia jest też rola osoby przekazującej daną informację, która jednocześnie musi posiadać wyczucie w zakresie jej wiedzy.
Dlaczego te światy są tak podobne?
Większość tworzonych systemów rozpoczyna się od przeprowadzenia analiz, które opisują zdarzenia właśnie z naszego życia codziennego. Analityk rozkłada je na czynniki pierwsze i im lepiej to zrobi, tym łatwiej będzie można zbudować system informatyczny. Przygotowując jakikolwiek system musimy wziąć pod uwagę najdrobniejsze szczegóły, o których na co dzień nawet nie myślimy (oddychanie, mruganie powiekami). Takie dane stanowią podstawę dobrego systemu informatycznego, który uwzględnia najdrobniejsze potrzeby użytkowników.
Jeden z prostych przykładów opartych np. na tablicy alokacji dysku twardego.
Czym jest tablica alokacji dysku twardego?
Cytat: CentrumXP.pl
„Tablica alokacji plików (FAT) to struktura danych, którą system Windows tworzy w momencie formatowania woluminu za pomocą systemu plików FAT lub FAT32. System Windows przechowuje w niej informacje o wszystkich plikach, dzięki czemu można je później pobierać.”
Wyobraźmy sobie, że dysk twardy i dane na nim zapisane są niczym innym jak pewną księgą, zawierającą rozdziały, sekcje i ważne strony, które jednocześnie umieszczone są w ponumerowanym spisie treści – i to właśnie jest tablica alokacji dysku twardego!
Kiedy mówimy, że jest uszkodzona tablica alokacji?
Znika nagle folder, nie można odczytać pliku, nie można uruchomić systemu, ciągle występują jakieś błędy na dysku twardym i uruchamia się jego skanowanie, itp.
Zazwyczaj zdarza się to wtedy, kiedy są błędne wpisy w tablicę alokacji.
Jak się to ma do naszej księgi?
Wyobraźmy sobie sytuacje, kiedy to w naszym spisie treści mamy informację, że dany rozdział jest na stronie 43. Przechodzimy na stronę 43, a tu okazuje się, że nie ma takiej strony lub nawet jest tam coś innego! Ba, nasza 43 strona ze spisu treści jest na stronie 22. Przyglądając się jeszcze uważniej naszej księdze stwierdzamy, że posiada ona strony niepoukładane numerycznie. Spis treści nie ma sensu!? To właśnie jest uszkodzona tablica alokacji w dyskach twardych.
Tablica jest niczym innym jak pewnym spisem treści, a alokacja określa miejsce jej składników.
Tablica alokacji dysku twardego na początku artykułu brzmiała groźnie. Jednak przy zastosowaniu prostych codziennych przykład daje poczucie znajomości jej od lat.
Oczywiście podobnych przykładów i porównań można znaleźć więcej. Są one czasami nawet zaskakująco ciekawe.
Brak odpowiedzi (jeszcze)
RSS dla komentarzy do tego wpisu.